Mica Unire pe înțelesul copiilor din Parohia Prozanic

Vineri, 24 ianuarie 2020, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și în contextul anului 2020, „An omagial al pastorației părinților și copiilor” în Patriarhia Română, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea Mica Unire pe înțelesul copiilor din Parohia Prozanic, care a constat într-un colaj de cântece, poezii patriotice și sceneta Moș Ion Roată și Unirea.

Scopul acestui program a fost de a cinsti valorile poporului român, care au realizat tot ce înseamnă astăzi România, dar și pentru a insufla copiilor și tinerilor dragostea pentru țară, pentru obiceiurile și tradițiile strămoșești: “Un patriot adevărat trebuie să poarte patria în suflet în orice clipă și oriunde s-ar afla, să cunoască istoria, înfrângerile și biruințele strămoșilor noștri, să nu uite marile evenimente ale neamului românesc!”. Programul artistic s-a încheiat cu tradiționala horă a unirii, cântată și dansată de toți participanții.

 

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...