Modele de familii cu viață creștină autentică în Parohia Prozanic

Vineri, 24 ianuarie 2020, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea „Modele de familii cu viață creștină autentică în Parohia Prozanic”, parte componentă a miniproiectului Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, în cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, concurs dedicat anului 2020, declarat ca  „An omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor şi Anul comemorativ al filantropilor ortodocşi români”, în Patriarhia Română, desfăşurat în eparhia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Activitatea a constat din vizita elevilor Bucur Alexandru și Neamțu Cristian, participanți în cadrul miniproiectului Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, în gospodăria familiei Anton Ion și Florica, unde au purtat discuții libere despre familia creștină: însușiri, scop și însemnătate.

Astfel de activități, parte integrantă a miniproiectului Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, au rolul de a insufla participanților sentimente de atașament față de familie și valorile ei.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...