Noi măsuri de prevenire a îmbolnăvirii cu noul coronavirus în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a luat act de decizia Ministerului Afacerilor Interne care prin Ordonanța Militară nr. 2 din 21 martie 2020, privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID – 19, publicată în Monitorul Oficial nr. 232 din 21 martie 2020, prevede:

     Articolul 9 (2) Se pot oficia slujbe în lăcașurile de cult de către slujitorii bisericești/religioși, fără accesul publicului, slujbele putând fi transmise în mass-media sau online.

     (3) Se pot oficia acte liturgice/religioase cu caracter privat (botez, cununii, înmormântări), la care pot participa maximum 8 persoane, precum și împărtășirea credincioșilor bolnavi la spital sau la domiciliul acestora.


     Centrul Eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Administrativ Bisericesc, ia act de prevederile Ordonanței Militare nr. 2 din 21 martie 2020, emisă de către Ministerul Afacerilor Interne, privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID – 19, publicată în Monitorul Oficial nr. 232 din 21 martie 2020, și face următoarele mențiuni în contextul protejării credincioșilor și a sfințiților slujitori:


     - Sfințiții slujitori vor manifesta multă dragoste, jertfă și responsabilitate față de propriile familii și față de credincioșii dați în grijă prin taina hirotoniei de către Chiriarhul Locului;

     - Preotul va fi alături și pe mai departe de bătrânii nevoiași, de orfani, de văduvi, de cei singuri pe care nu îi vizitează nimeni, de copiii ai căror părinți sunt plecați la lucru în străinătate și de toți cei aflați în suferință și la ceas de încercare din comunitatea parohială, informând și solicitând în acest sens și sprijinul Autorităților Locale. Dintre cei nevoiași și în lipsă, nimeni nu va fi lăsat fără Sf. Împărtășanie, fără medicamente sau fără alimentele de bază;

     - Cu privire la vizitele în teren sau la spital, prilejuite de Împărtășirea celor bolnavi și îngrijirea celor aflați în dificultate, sfințiții slujitori vor da dovadă de o înaltă responsabilitate față de ei înșiși, față de familiile lor și față de credincioși, purtând în permanență mască de protecție, mănuși și folosind dezinfectant;

     - Cu privire la depășirea perioadei temporare prin care viața bisericească trece, se recomandă clericilor să comunice eficient și continuu cu credincioșii, apelând inclusiv la mijloacele moderne. De asemenea, vor ține legătura în permanență cu Protopopiatul;

     - Preotul va fi alături de credincioșii săi ori de câte ori este cazul și situația o impune, povățuindu-i ca în timpul stării de urgență, slujbele ocazionale (botezul caselor de primăvară, sfeștaniile) să fie suspendate, urmare a necesității de protejare a credincioșilor;

     - Slujbele din biserică se vor oficia fără credincioși, pe perioada temporară a stării de urgență, pentru protejarea comunității bisericești de răspândirea noului coronavirus, fiind transmise în mediul online, după caz. Se va sluji Sfântul Maslu pentru vindecarea celor bolnavi, dar și Sf. Liturghie sâmbăta și duminica, rugăciunea va fi neîntreruptă pentru cei vii și pentru cei morți, mai ales la ceas de cumpănă când este necesară o unitate de mărturisire;

     - Acolo unde sunt doi sau mai mulți slujitori la o biserică, se recomandă să se slujească pe rând, un cleric la o săptămână liturgică. Se recomandă atenție și responsabilitate față de familia preotului și a diaconului. Protopopul se va îngriji privind modul de slujire la fiecare parohie;

     - Acolo unde personalul neclerical are probleme de sănătate, unul dintre clerici va ajuta la buna desfășurare a slujbei de la strană;

     - Reamintim faptul că la ecteniile (mare și întreită) de la Sfânta Liturghie vor fi puse cererile speciale pentru cei bolnavi, iar înainte de otpust Rugăciunea Specială pentru încetarea noii epidemii, înaintată la vremea potrivită;

     - În această perioadă, Sfintele Taine și Înmormântările se pot oficia în interiorul bisericii cu participarea a maxim 8 credincioși;

     - Se recomandă sfințiților slujitori tact pastoral cu privire la Împărtășania credincioșilor pe teren, lărgindu-se pe cât posibil cercul celor în neputință, astfel încât credincioșii care doresc să se împărtășească, să nu fie lăsați deoparte în perioada Postului Mare;

     - Se pot implementa soluții care vor pleca de la specificul fiecărei comunități bisericești, cu mult tact pastoral misionar, respectând totodată măsurile pentru prevenirea îmbolnăvirii cu coronavirus și mențiunile Ordonanței Militare, pentru Împărtășania credincioșilor, pomenirile celor adormiți, oferirea luminii de Paști și a anafurei (numită în popor pască), astfel încât lumina Învierii Domnului să cuprindă fiecare casă, fiecare creștin și ... pe tot omul ce vine în lume;

     - Părinții Protopopi se vor implica astfel încât fiecare preot sau diacon să aibă legitimația semnată la zi, iar în Centrul Eparhial, Serviciul Personal se va îngriji ca fiecare angajat să aibă legitimația actualizată. De asemenea, mobilitatea cântăreților bisericești și a îngrijitorilor va fi rezolvată urgent fie cu legitimație, fie cu adeverință

     - Sfințiții slujitori de la parohii și Centrul Eparhial sunt îndemnați la mărturisirea dreptei credințe prin unitate și responsabilitate față de Biserică, Episcop, familie și credincioși.


Biroul de Presă

al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

e-mail: birpresesc@yahoo.ro

site oficial: www.sf-esc.ro


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...