Solidaritate în comunitate – acțiune caritabilă desfășurată în Parohia Prozanic

Solidaritate în comunitate - acțiune caritabilă desfășurată în Parohia Prozanic


           Joi 23 Aprilie 2020, când întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, care-l are ca ocrotitor s-a aflat în zi de mare sărbătoare.

Astfel, după Sfânta Liturghie, a avut loc sub egida “Solidaritate în comunitate”, o acțiune cu caracter social - filantropic organizată de Parohia Prozanic, la inițiativa preotului paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin, având sprijinul comitetului parohial și a grupului de copii și tineret “preoteasa elena” – secțiunea social – filantropică.

Reprezentantul comitetului parohial, domnul avocat Dobrogeanu – Păun Mircea Nicolae și elevul Bucur Alexandru din partea grupului de copii și tineret “preoteasa elena” – secțiunea social – filantropică, respectând recomandările autorităților de stat pentru starea de urgență în care ne aflâm, în contextul epidemiei de coronavirus Covid-19, au împărțit unor familii din comunitate, binecuvântate de Dumnezeu cu copii și având o condiție precară din punct de vedere material, alimente și dulciuri în valoare de 500 lei (donații primite de la credincioși).

           


A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...