Sfinții Împărați Constantin și Elena – Ocrotitorii Spirituali ai Fundației „Preoteasa Elena” a Parohiei Prozanic

În ziua sărbătorii Sfinţilor Mari Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, 21 mai 2020, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a adus cinstire ocrotitorilor spirituali ai Fundației „Preoteasa Elena”.

La Sfânta Liturghie, care s-a oficiat începând cu ora 9.00, credincioșii s-au rugat pentru pace, sănătate și mântuire în condițiile date de recomandările autorităților de stat pentru starea de alertă în care ne aflâm.

Sfânta Liturghie a fost urmată de slujba parastasului pentru doamna preoteasă – profesor Elena Niță. Slujba a fost oficiată cu putere de la Dumnezeu de preacucernicul părinte Niță Ștefan Cătălin.


Ori de câte ori săvârşim slujba parastasului, ne gândim şi la sfârşitul nostru, medităm la viaţa veşnică, pentru că moartea este doar un prag de trecere într-un alt plan al existenţei. Deci, reiterăm credinţa noastră în învierea morţilor şi în viaţa nemuritoare, dar în acelaşi timp ne exprimăm nădejdea că Dumnezeu va face parte cu drepţii şi celor care au plecat, ca şi nouă care vom urma, mai devreme sau mai târziu, pentru că aceasta este condiţia omului pe pământ.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin – Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...