18 Octombrie 2020 – A Treia Ediție A Concursului Tinerețe – Educație – Literatură „Preoteasa Elena”

Duminică, 18 Octombrie 2020, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, „Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ care are ca patroni spirituali pe Sfinții Împărați Constantin și Elena şi pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, funcționând în cadrul Bisericii Ortodoxe Române – Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvântarea Preasfin­țitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, sub patronajul Parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași, a organizat a treia ediție a Concursului Tinerețe – Educație – Literatură „Preoteasa Elena” – „Rolul Familiei Creștine în conturarea personalității poetului Mihai Eminescu”

Tematica concursului a fost aleasă în concordanță în mod deosebit cu tematica anului 2020, anul omagial al pastorației părinților și copiilor.

 Festivitatea de premiere a celei de a III-a ediții, a Concursului Tinerețe – Educație – Literatură „Preoteasa Elena”, va avea loc, duminică, 01 noiembrie 2020, după Sfânta Liturghie.

           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...