Festivitatea de premiere a celei de a șaptea ediții a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic

Duminică, 25 Octombrie 2020, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea premiilor pentru participanții în cadrul proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

 După Sfânta Liturghie, la ora 1130, Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, a înmânat premiile fiilor duhovnicești ai Parohiei Prozanic care s-au calificat anul acesta în cadrul proiectului, componenți ai grupului  catehetic al Parohiei Prozanic coordonat de doamna DURLAN Ștefana, profesor de religie la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați,  județul Călărași.

Luni, 26 Octombrie 2020, în ziua de cinstire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, preacucernicul părintele paroh Niță Stefan Cătălin, a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de numeroși credincioși ai parohiei.

           

           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...