Manifestări dedicate Zilei Culturii Naționale în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași, Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea

Vineri 15 ianuarie 2021

Manifestări dedicate Zilei Culturii Naționale

în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași

Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea

-         ora 12.00, slujbă de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu, la împlinirea a 171 de ani de la naștere (15 ianuarie 2021) și pentru doamna preoteasă a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, profesor de limba și literatura română Niță Elena, care ar fi împlinit 42 de ani, vineri 15 ianuarie 2021,

-         ora 13.00, slujbă de pomenire la mormântul doamnei preotese a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, profesor de limba și literatura română Niță Elena. Slujba de pomenire va fi urmată de un recital de poezii din opera marelui poet național Mihai Eminescu, în interpretarea elevilor din corul de copii si tineret Preoteasa Elena și din grupul de cateheză al Parohiei Prozanic.

-         ora 13.30, programul cultural artistic ON LINE „Mihai Eminescu prin suflet copil” susținut de:

·        elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,

·        elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Văleanu Adela, specialitatea limba și literatura română și de doamna profesor  Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză; în prezența părintelui Constantin Gheorghe din Măciuca,

·        elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin

·        elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor  Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

·        elevi din diaspora ai Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor  Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași.


Organizatori:

·        Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·        Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·        Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,

·        Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.


Programul cultural artistic ON LINE „Mihai Eminescu prin suflet copil”, va fi difuzat în direct din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct va fi disponibil începând cu ora 11.30 pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...