Duminică 24 ianuarie 2021 Manifestări dedicate aniversării Unirii Principatelor Române în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea

Duminică 24 ianuarie 2021

Manifestări dedicate aniversării Unirii Principatelor Române

în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași

Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea


Duminică, 24 ianuarie 2021, se împlinesc 162 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), moment esențial din istoria poporului român, ideal istoric încununat la Bucureşti de Adunarea Electivă a Munteniei prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești într-o clădire a Bisericii Ortodoxe Române de pe Dealul Mitropoliei, pe locul căreia se află astăzi Palatul Patriarhiei, motiv pentru care în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași; Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea, vor avea loc următoarele evenimente:

·        ora 8.30, Sfânta Liturghie oficiată în biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, în cadrul căreia vor fi pomeniţi Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Mitropoliţii Nifon al Ţării Româneşti şi Sofronie Miclescu al Moldovei, precum şi toţi cei care au contribuit la realizarea Unirii Principatelor Române,

·        ora 11.00, slujba de TE DEUM, oficiată în biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru realizarea acestui act fundamental din istoria noastră naţională, la care Biserica Ortodoxă Română a contribuit în mod semnificativ,

·        ora 11.30, slujba Parastasului pentru făuritorii Unirii Principatelor Române și eroii ce și-au jertfit viata pentru întregirea neamului românesc, apărarea tării și a dreptei credințe strămoșești,

·        ora 14.00, programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”susținut de:

·        doamna profesor Nicu Mariana, specialitatea istorie, de la Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea,

·        elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,

·        elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,

·        elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin,

·        doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

·        doamna asistent medical Florea Genoveva, absolventă a Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sfânta Filofteia” din comuna Brănești, județul Ilfov,

·        elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

·        preacucernicul părinte Niță Ștefan Cătălin, de la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic.


Organizatori:

·        Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·        Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·        Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,

·        Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.


Programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”, va fi difuzat în direct din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct va fi disponibil începând cu ora 13.30 pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...