Programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”

Programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”

Duminică, 24 ianuarie 2021, s-au împlinit 162 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), moment esențial din istoria poporului român, ideal istoric încununat la Bucureşti de Adunarea Electivă a Munteniei prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești într-o clădire a Bisericii Ortodoxe Române de pe Dealul Mitropoliei, pe locul căreia se află astăzi Palatul Patriarhiei, motiv pentru care Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, au organizat programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”susținut de:

·        doamna profesor Nicu Mariana, specialitatea istorie, de la Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea,

·        elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,

·        elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,

·        elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin,

·        doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

·        doamna asistent medical Florea Genoveva, absolventă a Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sfânta Filofteia” din comuna Brănești, județul Ilfov,

·        elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

·        preacucernicul părinte Niță Ștefan Cătălin, de la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic.


Programul cultural artistic ON LINE „În Unire stă–nfrățirea!”, a fost difuzat în direct prin GOOGLE MEET, din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct a fost disponibil pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).


A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...