Duminică 07 februarie 2021 Manifestări dedicate împlinirii a 169 de ani de la nașterea lui Ion Luca Caragiale în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea

Duminică 07 februarie 2021

Manifestări dedicate împlinirii a 169 de ani

de la nașterea lui Ion Luca Caragiale în localitățile:

Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași

Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea


-  După Sfânta Liturghie, în biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, va avea loc, activitatea Să ne-amintim de nenea Iancu, program cultural – educativ din viața și opera marelui dramaturg Ion Luca Caragiale.

- ora 17.00, programul cultural artistic ON LINE „Caragiale în actualitate…” susținut de:

·  elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,

· elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,

· elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin

· elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

· elevi din diaspora coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română, de la Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea.


Organizatori:

·        Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·    Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,

·        Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,

·        Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.


Programul cultural artistic ON LINE „ Caragiale în actualitate…”, va fi difuzat în direct din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct va fi disponibil începând cu ora 16.30 pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).


A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...