Să ne-amintim de nenea Iancu

Duminică, 07 februarie 2021, în biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a avut loc a avut loc, activitatea Să ne-amintim de nenea Iancu, care a constat într-un colaj de cântece, poezii și scenetă din opera marelui scriitor Ion Luca Caragiale.

Programul cultural – educativ, a fost realizat cu ocazia împlinirii la data de 01 februarie 2021, a 169 de ani de la nașterea lui Ion Luca Caragiale dramaturgnuvelistpamfletar, poetscriitor, director de teatru, comentator politic și ziarist român. Tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate despre viața și opera lui Ion Luca Caragiale.

Acest demers pentru cunoaștere și lectură, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.


Începând cu orele 17.00, va avea loc, programul cultural artistic ON LINE „Caragiale în actualitate…”, organizat de Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.3

Programul cultural artistic ON LINE „ Caragiale în actualitate…”, va fi difuzat în direct din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct va fi disponibil începând cu ora 16.30 pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic


A consemnat:

-         Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

-         Profesor Durlan Ștefana, Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...