Duminică, 28 februarie 2021, în șirul manifestărilor dedicate venirii prmăverii, în localitățile: Vasilați ( Parohia Prozanic ) din județul Călărași; Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea, s-a înscris și programul cultural artistic ON LINE „ E primavară iar…” .
Programul cultural artistic ON LINE „ E primăvară iar…” a fost susținut de:
· elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,
· elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,
· elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin,
· elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,
· invitați speciali: Natalia Pancec-Colotelo, fiică de preot și violonist Vioara I în Orchestra Simfonică Filarmonica „George Enescu” și soprana Cleopatra David de la Filarmonica „George Enescu”.
Organizatori:
· Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,
· Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.
Programul cultural artistic ON LINE „E primavară iar…”, a fost difuzat în direct prin GOOGLE MEET, din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct a fost disponibil pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).
A consemnat: