Concursul Național Catehetic 2021: Parohiile Prozanic și Meldola unite în proiectul de comunicare și schimb de experiențe „România în identitate și vers”

         Concursul Național Catehetic 2021: Parohiile Prozanic și Meldola
               unite în proiectul de comunicare și schimb de experiențe 
„România în identitate și vers”

Anul 2021 a fost proclamat în Patriarhia Română, Anul omagial al pastorației românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor. Între manifestările culturale şi educaţionale, programate cu prilejul anului omagial şi comemorativ, Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, organizează Concursul Național Catehetic Biserica – familia românilor de pretutindeni, desfăşurat în eparhia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

În acest sens în perioada ianuarie – februarie 2021, parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a derulat o serie de activități în cadrul proiectului de comunicare și schimb de experiențe România în identitate și vers”, debutat în data de 15 ianuarie 2021, care face parte din Concursul Național Catehetic Biserica – familia românilor de pretutindeni.

Echipa de proiect a fost coordonată de părintele paroh Niță Ștefan Cătălin, alături de cadrele didactice ale Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași și ale partenerilor: Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea și Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.

S-a urmărit crearea unei punți de legătură între grupul catehetic al parohiei noastre, grupul de copii și tineret din localitățile Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea și români plecați peste hotare, precum și încurajarea și susținerea familiilor din comunitate care duc o viață creștină autentică.

Între activitățile desfășurate s-au numărat:

·         înfrățirea cu Parohia Sfântul Longhin Sutașul din cadrul Protopopiatului Emilia Romagna II, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei păstorită de părintele Marian George;

·         realizarea legăturii, prin intermediul internetului, între grupul catehetic al parohiei noastre, grupul de copii și tineret din localitățile Drăgășani și Măciuca din județul Vâlcea și grupuri de copii din diaspora , în cadrul următoarelor activități: Mihai Eminescu prin suflet copil”, „În Unire stă–nfrățirea!”, „Panduri suntem și noi!”, Caragiale în actualitate…”, E primăvară iar…”;

·         acțiuni de socializare, care au avut drept reprezentanți, persoane vârsnice şi cu dizabilităţi, găzduite la Moşia Bunicilor, un “centru rezidenţial asistat” din comuna Vasilați, județul Călărași. Aceste tip de activități au realizat punţi de legătură între cele două lumi diferite (copilăria – tinerețea şi bătrâneţea), au adus „un strop” de mângâiere sufletească prin apropierea unora de alții şi o petrecere a timpului cât mai plăcut.

Activitățile au fost realizate cu fondurile strânse de copii și cu sprijinul Fundației Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, reprezentată de părintele Niță Ștefan Cătălin.

Participanții în cadrul proiectului de comunicare și schimb de experiențe România în identitate și vers”, parte din Concursul Național Catehetic Biserica – familia românilor de pretutindeni, au trăit bucuria de a fi împreună, au simțit satisfacția oferită de săvârșirea binelui și au primit o lecție despre unitate și demnitate.

 

 A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,
Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...