Miercuri, 21 aprilie 2021, în șirul activităților proiectului „România în identitate și vers”, realizat în parteneriat de către: Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, Protopopiatul Oltenița, Episcopia Sloboziei și Călărașilor;Parohia Sfântul Longhin Sutașul Meldola. Protopopiatul Emilia Romagna II. Episcopia Ortodoxă Română a Italiei; Liceul Teoretic Măciuca, Comuna Măciuca, judeţul Vâlcea și Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Drăgășani, Orașul Drăgășani, judeţul Vâlcea, s-a înscris și programul cultural artistic ON LINE „Postul Sfintelor Paști . Învățături teoretice și practice” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință”
Programul cultural artistic ON LINE „Postul Sfintelor Paști . Învățături teoretice și practice” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință” a fost susținut de:
· elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,
· elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,
· elevi ai corului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin,
· elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,
· elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Longhin Sutașul Meldola, , coordonați de părintele Marian George,
· invitat special: preacuviosul părinte protosinghel Budea Maxim, profesor discipline biblice, de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” Slobozia.
Organizatori:
· Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Parohia Sfântul Longhin Sutașul Meldola,
· Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,
· Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.
Programul cultural artistic ON LINE „Postul Sfintelor Paști . Învățături teoretice și practice” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință”, a fost difuzat în direct prin GOOGLE MEET, din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct a fost disponibil pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic - https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).
Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin
Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic