Parohia Prozanic participă la EXPOZIȚIA DE ICOANE, OUĂ ÎNCONDEIATE ȘI ORNAMENTE DE PAȘTI, intitulată ,,LUMINĂ DIN LUMINA ÎNVIERII” – ediția a XVI- a

Duminică, 9 mai 2021, după săvârșirea Sfintei Liturghii a avut loc vernisajul EXPOZIȚIEI DE ICOANE, OUĂ ÎNCONDEIATE ȘI ORNAMENTE DE PAȘTI, intitulată ,,LUMINĂ DIN LUMINA ÎNVIERII" - ediția a XVI- a, desfășurată la inițiativa Preacucernicului Părinte Protopop Marian Necula și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Expoziția care va fi deschisă spre vizitare publicului, alături de Muzeul de icoane, cărți și obiecte de cult vechi, intitulat ,,Sufletul românesc oglindit în icoane la Oltenița" în fiecare zi între orele 9.00 - 16.00, până în data de 30 Mai 2021.

Parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, participă cu lucrări ale grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena”coordonat de părintele paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin și de doamna profesor  Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași, la a XVI- a ediție a EXPOZIȚIEI DE ICOANE, OUĂ ÎNCONDEIATE ȘI ORNAMENTE DE PAȘTI, intitulată ,,LUMINĂ DIN LUMINA ÎNVIERII".

 

 

A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...