Binecuvântarea capelei din cimitirul Parohial Prozanic prin slujba sfeștaniei

Joi, 10 iunie 2021, în ziua praznicului Inălțării Domnului (ziua eroilor) și în contextul anului 2021, declarat de Patriarhia Română ca an comemorativ al celor adormiți în Domnul, în Parohia Prozanic, a avut loc slujba sfeștaniei la capela din Cimitirul Parohial,  după ce în prealabil aici au fost executate lucrări de renovare, de reamenajare și înfrumusețare.

Astfel, începând cu orele 12, după Sfânta Liturghie, s-a plecat într-o procesiune cu steaguri și icoane de la biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, către cimitirul parohial al Parohiei Prozanic, unde preacucernicul părinte Niță Ștefan Cătălin a oficiat slujba aghiasmei mici, binecuvântării capelei proaspăt renovate la inițiativa părintelui paroh și prin osteneala a trei familii de credincioși.

După oficierea serviciului religios, a avut loc o agapă frățească, oferită de comunitatea parohială în cinstea și pomenirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, ocrotitorul parohiei, a Sfinților Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena ocrotitorii spirituali ai Fundației Preoteasa Elena a Parohiei Prozanic și a credincioșilor adormiți în Domnul, care își dorm somnul de veci în cimitirul parohial Prozanic.

 

 

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin
Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...