04 – 26 Octombrie 2021 – a VIII-a ediție a concursului „PREOT DUMITRU CONSTANTINESCU”

04 – 26  Octombrie 2021 – A VIII-a  Ediție A Concursului

Preot Dumitru Constantinescu

 În perioada, 04 – 26 Octombrie 2021, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, va avea loc a VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”,acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

            A VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, se va desfășura sub egida Credință, slujire și misiune în slujba comunității locale”, în concordanță cu tematica anului 2021, Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor. Pe lângă tematica ce reiese din titlul Anului comemorativ 2021, fiecare participant este liber să-și exprime talentul prin creații care pot aborda orice temă cu caracter religios, punctându-se, ca de obicei, creativitatea și originalitatea.

            Concursul este destinat elevilor din învățământul primar, gimnazial și liceal ai comunității parohiale/locale și va urmări:

·         identificarea elevilor cu aptitudini speciale: artistice, plastice, teologice, de comunicare și organizare;

·         stimularea creativității prin realizarea/redactarea unor creații artistice, plastice, literare sau teologice;

·         asigurarea unei bune colaborări Biserică – Școală – Familie.

 

Calendarul Concursului „Preot Dumitru Constantinescu”:

 

·         în perioada 04 – 16 octombrie 2021, elevii care doresc să se înscrie la concurs, vor elabora sub coordonarea preotului / profesorului de Religie / Educație Plastică / Artistică portofoliile / lucrările adaptate la nivelul primar/gimnazial/liceal, cu privire la tematica abordată;

·  în perioada 17 – 24 octombrie 2021, va avea loc susținerea/vizionarea/vernisajul portofoliilor/lucrărilor efectuate artistice/plastice/literare/teologice;

·         duminică 24 octombrie 2021, va avea loc evaluarea/jurizarea portofoliilor/lucrărilor.

 

 

Lucrările vor fi evaluate de către un juriu format din:

-          preacuviosul părinte protosinghel Budea Maxim, profesor discipline biblice, de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” Slobozia – președintele juriului,

-         preacucernicul părinte Niță Ștefan Cătălin – paroh al parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic,

-         doamna profesor Lixandru Georgeta – specialitatea biologie și director al Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Vasilați,

-     doamna profesor Durlan Ștefana – specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași,

-    domnul Dobrogeanu Mircea Nicolae avocat și absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din cadrul Universității din București,

-     doamna Florea Genoveva asistent medical și absolventă a Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sfânta Filofteia” din comuna Brănești, județul Ilfov,

-        domnul Brat Nicolae – expert accesare fonduri structurale și de coeziune europene și epitrop al parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic.

Jurizarea va fi efectuată pe trei niveluri de studiu primar, gimnazial și liceal, fiind acordate locurile: III ( 8,50 – 8,99 puncte), II (9,00 – 9,49 puncte), I (9,50 – 10 puncte). Vor fi oferite diplome tuturor participanților.

            Festivitatea de premiere a ediției a VIII-a, a concursului Preot Dumitru Constantinescu, va avea loc, marți, 26 octombrie 2021, după Sfânta Liturghie, când Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Vor fi acordate premii în bani/cărți, reviste, materiale multimedia cu caracter educativ – religios.

Parohia Sfântul Gheorghe Prozanic va organiza a VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”,într-un cadru organizat în funcție de limitările impuse, cu respectarea măsurilor privind combaterea și prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19.

 

 

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,
Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...