Duminică, 24 octombrie 2021, în șirul activităților parteneriatului încheiat între: Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, Protopopiatul Oltenița, Episcopia Sloboziei și Călărașilor; Parohia Sfântul Longhin Sutașul Meldola. Protopopiatul Emilia Romagna II. Episcopia Ortodoxă Română a Italiei; Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Oltenița, județul Călărași, Liceul Teoretic Măciuca, Comuna Măciuca, judeţul Vâlcea și Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Drăgășani, Orașul Drăgășani, judeţul Vâlcea, s-a înscris și programul cultural artistic ON LINE „Culorile toamnei prin muzică și poezie”.
Programul cultural artistic ON LINE „Culorile toamnei prin muzică și poezie” a fost susținut de:
· elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Ciobanu Valentina, specialitatea limba și literatura română,
· elevi ai Liceului Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea, coordonați de doamna profesor Popescu Anne Mari Luiza, specialitatea limba franceză,
· elevi ai Școlii Gimnaziale „Mircea Eliade” din Oltenița, județul Călărași, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie,
· elevi ai grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena” a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de părintele Niță Ștefan Cătălin,
· elevi ai grupului de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, coordonați de doamna profesor Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Vasilați, județul Călărași.
· invitați:
v Cristian Fodor, interpret de muzică populară, director al Centrului Cultural „Drăgan Muntean” Deva,
v Maria Ancuța, muzeograf al Muzeului viei și vinului din Drăgășani,
v Doamna preoteasă, profesor Din Daniela Nicoleta, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială din Petrești – Corbii Mari, județul Dâmbovița.
Organizatori:
· Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic,
· Școala Gimnazială „Mircea Eliade” din Oltenița, județul Călărași,
· Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Drăgășani, județul Vâlcea,
· Liceul Teoretic din Măciuca, județul Vâlcea.
Programul cultural artistic ON LINE „Culorile toamnei prin muzică și poezie”, a fost difuzat în direct prin GOOGLE MEET, din locațiile partenerilor (link-ul transmisiei în direct a fost disponibil pe site-ul parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic – https://parohiaprozanic.ro/, și pe conturile de facebook și WhatsApp ale partenerilor și participanților).
A consemnat:
Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin
Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic