A VIII-a Ediție A Concursului “Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic

Marți, 26 Octombrie 2021, în ziua de cinstire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, preacucernicul părintele paroh Niță Stefan Cătălin, a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de numeroși credincioși ai parohiei.

De asemenea în perioada, 04 – 26 Octombrie 2021, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc a VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

        A VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, s-a desfășurat sub egida Credință, slujire și misiune în slujba comunității locale”, în concordanță cu tematica anului 2021, Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor. Pe lângă tematica Anului comemorativ 2021, fiecare participant a fost liber să-și exprime talentul prin creații care au abordat orice temă cu caracter religios, punctându-se, ca de obicei, creativitatea și originalitatea.

          Concursul a fost destinat elevilor din învățământul primar, gimnazial și liceal ai comunității parohiale/locale și a urmărit:

·         identificarea elevilor cu aptitudini speciale: artistice (literare și de dezvoltare a interesului pentru lectură și pentru creație literară), plastice (desen, fotografie), teologice, de comunicare și organizare;

·         stimularea creativității prin realizarea/redactarea unor creații artistice, plastice, literare sau teologice;

·         asigurarea unei bune colaborări Biserică– Școală – Familie.

Jurizarea a fost efectuată pe trei niveluri de studiu primar, gimnazial și liceal, urmând ca festivitatea de premiere, să se desfășoare duminică, 07 noiembrie 2021, după Sfânta Liturghie.

Parohia Sfântul Gheorghe Prozanic a organizat a VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”,într-un cadru organizat în funcție de limitările impuse, cu respectarea măsurilor privind combaterea și prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19.

 
A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

           Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic 

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...