Festivitatea de premiere a celei de a opta ediții a concursului „Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic

Duminică, 14 noiembrie 2021, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea premiilor pentru participanții concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, ediția a VIII – a, care s-a desfășurat sub egida „Credință, slujire și misiune în slujba comunității locale”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

După Sfânta Liturghie, la ora 1130, Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, a înmânat premiile fiilor duhovnicești ai Parohiei Prozanic care s-au calificat anul acesta în cadrul concursului, componenți ai grupului catehetic al Parohiei Prozanic coordonat de doamna DURLAN Ștefana, profesor de religie la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați,  județul Călărași.

Au fost acordate premii în valoare de 1.000 de lei, de către:

sub formă de pelerinaj/circuit/excursie, ce va avea loc în primăvara/vara anului 2022.

Toți cei care vor să ne sprijine proiectele/concursurile/activitățile cu tinerii de la nivelul parohiei noastre o pot face prin donații în contul:

IBAN: RO 79 CECECL 0230RON0340515 (RON),

deschis la CEC Bank SA  Sucursala Oltenița

Parohia Sfântul Gheorghe Prozanic a organizat a VIII-a ediție a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, într-un cadru organizat în funcție de limitările impuse, cu respectarea măsurilor privind combaterea și prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...