Festivitatea de premiere a celei de a patra ediții a concursului TINEREȚE – EDUCAȚIE – LITERATURĂ „PREOTEASA ELENA” „MOMENTE ȘI SCHIȚE. TINERII ÎN LUMEA CULTURALĂ”

Duminică, 14 noiembrie 2021, „Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul  Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ care are ca patroni spirituali pe Sfinții Împărați Constantin și Elena şi pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, funcționând în cadrul Bisericii Ortodoxe Române – Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvântarea Preasfin­țitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, sub patronajul Parohiei  Sfântul Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași, a decernat premiile câștigătorilor celei de a patra ediții a Concursului Tinerețe – Educație – Literatură  „Preoteasa Elena” – „Momente și Schițe. Tinerii în lumea culturală”.

Au fost acordate premii participanților în valoare de 1.000 de lei, de către:

sub formă de pelerinaj/circuit/excursie, ce va avea loc în primăvara/vara anului 2022.

Toți cei care vor să ne sprijine în continuarea proiectelor de la nivelul parohiei noastre începute de Doamna Preoteasă Elena, și care merg azi mai departe prin Fundația care îi poartă numele „Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul  Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ o pot face prin donații în contul:

IBAN: RO42INGB0000999908295886  (RON),

deschis la ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala Bucureşti

 

Susținând „Fundația Preoteasa Elena“, vom arăta iubire necondiționată asemenea Mântuitorului Iisus Hristos, care ne învață să iubim şi să ajutăm oamenii, fără să aşteptăm să fim lăudaţi, fără să aşteptăm să ni se înalţe imne de mulţumire, fără să aşteptăm să fim răsplătiţi cu iubire de cei cărora le-am dăruit din preaplinul inimilor noastre. Dacă ne vor oferi iubirea lor înseamnă că sunt oameni cu caracter frumos, dacă nu o fac, să nu îi judecăm pentru acest lucru.

Puţini sunt oamenii care dăruiesc iubire fără zgârcenie, spontan, fără nici un interes şi o oferă semenilor lor doar pentru că nu mai pot trăi decât dăruind iubire, doar fiindcă sunt oameni ce nutresc permanent sentimente de compasiune, doar fiindcă sunt oameni care trăiesc numai pentru a-L sluji pe Dumnezeu şi pe aproapele, doar fiindcă sunt oameni care trăiesc orice clipă a vieţii lor cu bucurie şi se lasă permanent în Voia Domnului, sunt oameni care se sacrifică pentru cei din jurul lor, care pot ajunge să dăruiască dacă e nevoie şi viaţa lor altora.

„Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul  Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ a organizat a IV-a ediție a Concursului Tinerețe – Educație – Literatură  „Preoteasa Elena”, într-un cadru organizat în funcție de limitările impuse, cu respectarea măsurilor privind combaterea și prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...