Sărbătoarea Botezului Domnului la Parohia Prozanic

Praznicul Botezului Domnului a fost săvârșit la Parohia „Sfântul Gheorghe” Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa în data de 6 ianuarie 2022 în prezența a numeroși credincioși.  Sărbătoarea a început în biserica parohială cu Utrenia și Sfânta Liturghie. Părintele paroh Niță Ștefan Cătălin a ținut un cuvânt de învățătură pentru cei prezenți, prin care a fost explicată importanța acestei mari sărbători și au fost aduse lămuriri despre  cum se ia Agheasma cea Mare.

Sfântul Ioan Gură de Aur spune că de marea sărbătoare a Botezului Domnului „Lumea se luminează din toate părţile. Se bucură mai întâi cerul spunând oamenilor din înălţimea cerurilor glasul lui Dumnezeu; se sfinţeşte văzduhul cu pogorârea Duhului Sfânt; se sfinţeşte firea apelor … numai diavolul singur plânge, văzând sfânta scăldătoare gătindu-se spre încercarea puterii lui… O minune nouă! O dar negrăit! Hristos se nevoieşte şi eu primesc darurile. El se botează şi eu lepăd întinăciunea”.

În cadrul Sfintei Liturghii, potrivit rânduielii bisericeşti, a fost oficiată slujba Sfinţirii celei Mari a apei, sau Agheasma Mare, cum mai este cunoscută în popor. Anul acesta au fost pregătite 862 de sticle de 0,5 litri de Agheasmă Mare.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

 
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...