Unirea Principatelor Române sărbătorită în Parohia Prozanic

La 24 ianuarie 2022 aniversăm 163 de ani de la Unirea Principatelor Române (1859), moment istoric înfăptuit la Bucureşti într-o clădire a Bisericii, situată pe Dealul Mitropoliei, pe locul unde se află acum Palatul Patriarhiei. Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită luni, 24 ianuarie 2022, şi în parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, unde s-a oficiat în biserica parohială slujba Te Deum de către preacucernicul preot Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Prozanic, în prezenţa credincioşilor, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru împlinirea acestui act măreț din istoria poporului român la înfăptuirea căruia Biserica Ortodoxă Română a avut o contribuție importantă.

După slujba Te Deum-ului, s-a oficiat slujba parastasului unde au fost pomeniţi Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Mitropoliţii Nifon al Ţării Româneşti şi Sofronie Miclescu al Moldovei, precum şi ceilalţi făuritori ai Unirii Principatelor Române.

În cuvântul de învățătură rostit de către preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin despre Unirea Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859, s-a arătat că actul istoric din urmă cu 163 de ani a fost înfăptuit cu contribuția oferită de Biserica Ortodoxă Română pe parcursul mai multor secole.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...