Procesiune și Rugăciuni pentru ploaie în Parohia Prozanic

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, luni 04 Iulie 2022, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, comunitatea parohială în frunte cu părintele paroh Niță Ștefan Cătălin a hotărât organizarea unei procesiuni cu steaguri și icoane pe următorul traseu:

Biserica Sfântul Gheorghe Prozanic – strada Constantin Brâncoveanu – strada Vlad Țepeș – strada Poetului – Crucea Sfântului Dimitrie Basarabov ridicată la câmp (în amintirea poposirii moaștelor Sfântului Dimitrie Basarabov, aduse în procesiune pentru ploaie la data de 27 mai 1946) – strada poetului – strada zimbrului – strada independenței – strada Constantin Brâncoveanu – Biserica Sfântul Gheorghe Prozanic.

Credincioșii s-au rugat împreună cu preotul paroh pentru ca Dumnezeu să  asculte  rugăciunile, să le primească, precum oarecând și pe cele ale Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, și să  deschidă stăvilarele cerului, să poruncească norilor să dea ploaie dătătoare de belșug.

Primește, Mântuitorule, rugăciunile din gurile noastre cele nevrednice și trimite din cer pământului ploaie aducătoare de roade, ca un Iubitor de oameni și mult Milostiv.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

 
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...