Sfânta Liturghie și Tedeum în deschiderea Festivalului cultural artistic „Prozanic – Drăgășani – Măciuca, Neam al comuniunii în credință, popor și țară.” 25 – 26 Iulie 2022

Cu arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în zilele 25 și 26 iulie 2022, Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic și Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, a organizat Festivalul cultural artistic: „Prozanic – Drăgășani – Măciuca, Neam al comuniunii în credință, popor și țară.”

            Festivalul a început luni dimineață cu Sfânta Liturghie oficiată în biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic, urmată la ora 12.00 de slujba de Tedeum de către un sobor de preoți format din:

            După slujba de Tedeum, părintele paroh Niță Ștefan Cătălin a adresat un cuvânt de bun venit oaspeților din Arhiepiscopia Râmnicului, la rândul lor oaspeții prin vocea doamnei Popescu Anne Mari Luiza, profesor pentru disciplina Limba Franceză la Liceul Teoretic din Măciuca, a mulțumit pentru primirea deosebită făcută în mod tradițional cu pâine și sare: „Pâinea, străvechi simbol al vieţii, şi sarea, „mama lui Dumnezeu“, cum este denumită în termeni populari, au fost, pentru români, două elemente cu caracter sacru. De altfel, sarea alăturată pâinii constituie poate cel mai vechi obicei de ospitalitate al românilor care, încă din vechime, îşi întâmpinau oaspeţii cu pâine şi sare, în semn de pace, dragoste, bunătate şi respect.

            Toți copiii au luat apoi masa de prânz la umbră, în curtea bisericii parohiale Sfântul Gheorghe. Aceasta a fost pregătită tradițional, la ceaun, și prezentată într-un mod aparte prin grija doamnelor din comitetul parohial.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...