Program de jocuri și activități la iarbă verde și de rugăciune pentru copiii participanți la Festivalul cultural artistic „Prozanic – Drăgășani – Măciuca, Neam al comuniunii în credință, popor și țară” 25 – 26 Iulie 2022

După programul artistic relaxant al primei zi de festival, copiii au fost invitați să-și arate calitățile și talentele native în diverse jocuri și activități la iarbă verde, după care a fost servită masa de seară sub formă de picnic. Înainte de a merge spre locurile unde au fost cazați, copiii au citit rugăciunile de seară împreună cu părintele Niță Ștefan Cătălin la biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic.

În dimineața zilei de marți, 26 iulie, în a doua zi a festivalului, copiii au asistat în biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic la slujba rugăciunilor de dimineață și a Paraclisului Maicii Domnului oficiată de părintele Niță Ștefan Cătălin și părintele Vasile Cristian.

După servirea micului dejun, copiii participanți la festival s-au îndreptat spre curtea Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Vasilați, unde a început programul cultural – artistic al celei de a doua zi a festivalului.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...