24 – 25 Septembrie 2022, Zilele satului românesc în Parohia Prozanic

Cu arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 24 – 25 septembrie 2022, Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic și Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, a organizat „Zilele satului românesc în Parohia Prozanic.”

Activitatea „Zilele satului românesc în Parohia Prozanic”, s-a desfășurat cu sprijinul Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic și al Fundației Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, având ca partener, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași.

Obiective:

Program:

Activitatea „Zilele satului românesc în Parohia Prozanic” a fost găzduită de parohia „Sfântul Gheorghe” Prozanic din comuna Vasilați, județul Călărași, după următorul program:

Sâmbătă 24 septembrie 2022:

Duminică 25 septembrie 2022 (Ziua Satului Românesc):

care au făcut o incursiune în lumea satului, prezentând povești, tradiții și obiceiuri ale satului românesc de altădată.

            De asemenea, în cadrul șezătorii grupul de copii și tineret al Fundației Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin și grupul de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic coordonat de doamna Durlan Ștefana, profesor disciplina religie, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași au prezentat un program cultural artistic specific satului românesc.

            La sfârşitul şezătorii, gazda (Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic) a servit musafirii cu plăcinte, scovergi, gogoși, rătaviță, mere, pere, struguri, gutui, nuci, și must reconfirmând ospitalitatea, buna grijă faţă de mâncarea tradiţională şi sănătoasă din Muntenia.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...