Decernarea premiului “Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic – Ediția a IX-a

Miercuri, 26 Octombrie 2022, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea premiului pentru participanții în cadrul celei de a IX-a ediții a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

Astfel, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de numeroși credincioși ai parohiei.

 După slujba parastasului, la ora 1130, a început festivitatea de premiere a concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, ediția a IX – a. Părintele Niță Ștefan Cătălin a înmânat premiul „Preot Dumitru Constantinescu”, elevului Guțu Ionuț Mădălin, elev în clasa a III-a, la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași, care s-a calificat anul acesta în cadrul concursului „Preot Dumitru Constantinescu”, ediția a IX -a, 2022 „Rugăciunea în viața Bisericii și a creștinului”.

 Anul acesta premiul „Preot Dumitru Constantinescu”, a fost oferit de către Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul  Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași, și a constat dintr-un set: album – carte – revistă cu caracter educativ – religios la care se adăugă un pelerinaj de o zi la Mănăstirea Sfinții Voievozi din Slobozia – Catedrala Episcopala din Slobozia – Catedrala Patriarhală din București – Catedrala mitropolitană „Sfântul Spiridon” Nou, paraclis patriarhal – Mănăstirea Radu Vodă – Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului.

Toți cei care vor să ne sprijine proiectele/concursurile/activitățile cu tinerii de la nivelul parohiei noastre dar și continuarea proiectelor începute de Doamna Preoteasă Elena, și care merg azi mai departe prin Fundația care îi poartă numele „Fundația Preoteasa  Elena  a  Parohiei  Sfântul  Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ o pot face prin donații în contul:

IBAN: RO42INGB0000999908295886  (RON),

deschis la ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala Bucureşti

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...