Atelier de teatru și actorie la Prozanic. Generații unite prin arta teatrului.

Anul 2023 a fost proclamat în Patriarhia Română, Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți).

Între manifestările culturale şi educaţionale, programate cu prilejul anului omagial şi comemorativ, Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, organizează Concursul Național Catehetic „Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului”, desfăşurat în eparhia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Concursul își propune să evidențieze rolul, importanța și necesitatea comuniunii dintre oameni, promovând dialogul între generații, colaborarea şi fapta izvorâtă din iubire şi credinţă.

În acest sens marți, 28 martie 2023 în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a avut loc în cadrul Concursului Național Catehetic „Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului”, activitatea: Atelier de teatru și actorie. Generații unite prin arta teatrului din secțiunea Activități ale grupului catehetic a proiectului coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin.

Activitatea desfășurată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, l-a avut ca invitat special, pe domnul Alin Gheorghișan, actor al Teatrului de Revistă „Constantin Tănase” și a fost moderată de părintele Niță Ștefan Cătălin, inițiator și coordonator al evenimentului și de doamna profesor Stoica Iulia, director al Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași, în calitate de gazdă a întâlnirii.

În cadrul activității, domnul Alin Gheorghișan, actor al Teatrului de Revistă „Constantin Tănase”, le-a prezentat copiilor, forme de exprimare pentru a se dezvolta personal, prin folosirea formelor de manifestare artistică:

În finalul întâlnirii, a avut loc o sesiune de întrebări și răspunsuri, autografe și fotografii.

A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...