23 – 24 Septembrie 2023 Zilele satului românesc în Parohia Prozanic

Cu arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 23 – 24 septembrie 2023, Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic și Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, având ca partener, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași, a organizat „Zilele satului românesc în Parohia Prozanic.”

Obiective:

Program:

Sâmbătă 23 septembrie 2023, începând cu ora 6.30 – biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic:

Duminică 24 septembrie 2023, (Ziua Satului Românesc) începând cu ora 6.30 – biserica parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic:

Începând cu ora 16.00 – Școala Gimnazială Constantin Brâncoveanu Vasilați (Locația A – cu etaj):

care au făcut o incursiune în lumea satului, prezentând povești, tradiții și obiceiuri ale satului românesc de altădată.

            De asemenea, în cadrul șezătorii grupul de copii și tineret al Fundației Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin și grupul de cateheză al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic coordonat de doamna Durlan Ștefana, profesor disciplina religie, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași au prezentat un program cultural artistic specific satului românesc și o paradă a costumului tradițional românesc.

            La sfârşitul şezătorii, toți cei prezenți sau bucurat de bunătățile culinare ale satului românesc al parohiei Prozanic, reconfirmând ospitalitatea, buna grijă faţă de mâncarea tradiţională şi sănătoasă din Muntenia.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...