Trei medalii de argint la Cupa României Taekwondo pentru Tuiu Andrei Claudiu, elev al grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena”, al Parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași

Duminică, 29 octombrie 2023, după Sfânta Liturghie, în biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic, Fundația Preoteasa Elena, a oferit un premiu elevului Tuiu Andrei Claudiu, membru al grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena” al parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași.

            Tuiu Andrei Claudiu, sportiv de performanță la clubul Hanguk Taekwondo, a participat la Cupa României, care s-a desfășurat la Miercurea Ciuc, în perioada 21 – 22 octombrie 2023, unde sub atenta îndrumare și pregătire a antrenorului său, domnul Radu Simen, a reușit să ia 3 medalii de argint, la categoriile:

            Practicat de peste 2000 de ani în Peninsula Coreeană, Taekwondo reprezintă una dintre cele mai vechi arte marțiale, în prezent fiind foarte popular în lume ca disciplină sportivă, recent intrând în familia sporturilor Olimpice. Semnificația celor trei silabe este următoarea:

TAE – tehnică, lovitură executată cu membrele inferioare;

KWON – semnifică tehnică executată cu pumnul închis;

DO – reprezintă calea, metoda.

            Noi, Fundația Preoteasa Elena a parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, îi adresăm lui Andrei, alese felicitări dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în lucrarea de a deveni un model educativ și consistent pentru ceilalți tineri. Prin aceasta tânărul are oportunitatea să se dezvolte armonios și competent, răspunzând chemării timpului pe care îl trăim.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei  Sfântul Gheorghe  Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...