Ziua Naţională a României în Parohia Prozanic

De Ziua Naţională a României, vineri, 1 decembrie 2023, potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat începând cu orele 11:00 slujba Te Deum-ului. Slujba a fost oficiată de Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, în prezenţa credincioşilor.

La finalul Te Deum-ului, Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin a rostit un cuvânt despre MAREA UNIRE de la 01 Decembrie 1918.

Constituția României prevede că 1 Decembrie este Ziua Națională a țării noastre, în amintirea celor peste 100.000 de români adunați pe Câmpul lui Horea de la Alba Iulia, care au cerut Unirea Transilvaniei cu Țara. Marea Adunare Națională, constituită din 1.228 de delegați, a adoptat o rezoluție care consfințea Unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (teritoriul dintre râurile Mureș, Tisa și fluviul Dunărea) și Țara Ungurească (Crișana, Sătmar și Maramureș) cu România.

După slujba Te Deum-ului, a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru toți cei care au contribuit la desăvârșirea acestui deziderat național. La sfârșitul slujbei, la ora 12.00, a fost tras clopotul, ca prinos de recunoştinţă pentru făuritorii Marii Uniri.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...