Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă” în Parohia Prozanic: „Prin Providență Divină, actul Unirii Principatelor Române a pus capăt suferințelor și durerilor neamului străbun”

Miercuri, 24 ianuarie 2024, s-au împlinit 165 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), moment esențial din istoria poporului român, ideal istoric încununat la Bucureşti de Adunarea Electivă a Munteniei prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești într-o clădire a Bisericii Ortodoxe Române de pe Dealul Mitropoliei, pe locul căreia se află astăzi Palatul Patriarhiei, motiv pentru care după slujba de Te Deum, în biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc un program cu caracter cultural – artistic, în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, din secțiunea Activități ale grupului catehetic a proiectului coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin.

Programul cultural – artistic intitulat „Prin Providență Divină, actul Unirii Principatelor Române a pus capăt suferințelor și durerilor neamului străbun”, a reunit la biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic din comuna Vasilați, județul Călărași, un număr de 20 de elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal, aflați sub coordonarea părintelui NIȚĂ Ștefan Cătălin și a doamnei profesor  Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași.

Programul cultural – artistic a adus în atenția participanților referate, poezii și piese muzicale dedicate mărețului act istoric de la 24 ianuarie 1859, precum și cântece religioase.

Programul cultural – artistic „Prin Providență Divină, actul Unirii Principatelor Române a pus capăt suferințelor și durerilor neamului străbun”, a avut drept obiective în rândul tinerilor participanți, următoarele:

În încheierea programului cultural – artistic „Prin Providență Divină, actul Unirii Principatelor Române a pus capăt suferințelor și durerilor neamului străbun”, părintele Niță Ștefan Cătălin și doamna profesor Durlan Ștefana, au mulţumit elevilor, pentru implicarea şi dăruirea de care au dat dovadă şi i-au îndemnat pe toţi cei prezenţi:

A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...