Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă” în Parohia Prozanic: O nouă întâlnire în cadrul Clubului de lectură

În contextul Zilei Naționale a Lecturii, de pe 15 februarie și în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, secțiunea Activități ale grupului catehetic a proiectului coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a avut loc duminică, 11 februarie 2024, o nouă întâlnire în cadrul Clubului de lectură „Lectura este „medicaţia” care se se poate administra pe termen îndelungat şi nu are efecte secundare”.

La întânire au participat elevi din ciclul gimnazial și liceal de la:

care au prezentat o serie de activități de încurajare a cititului și de stimulare a interesului pentru carte în rândul elevilor, pregătite de către părintele Niță Ștefan Cătălin și de doamna profesor Durlan Ștefana – specialitatea religie ortodoxă, cadru didactic al Școlii Gimnaziale Constantin Brâncoveanu din Vasilați: lectura unor pasaje preferate din cărți și reviste cu caracter religios, poezii, citirea unor fragmente din operele unor scriitori și poeți români, prezentarea cărții preferate și alte activități creative.

În final, părintele Niță Ștefan Cătălin, a mulțumit tuturor pentru participarea la întâlnirea de azi a Clubului de lectură „ Lectura este „medicaţia” care se se poate administra pe termen îndelungat şi nu are efecte secundare”, care ne-a oferit un prilej bun să reiterăm importanța cărților în viața noastră și să inițiem împreună obiceiuri de lectură, atât de necesare pentru toți. Să nu uităm că fiecare zi este potrivită pentru a descoperi o carte. Copiii, tinerii și adulții au nevoie de rutina lecturii pentru a se bucura de beneficiile ei.

Toți cei prezenți în cadrul întâlnirii de azi a Clubului de lectură „Lectura este „medicaţia” care se se poate administra pe termen îndelungat şi nu are efecte secundare”, au primit daruri din partea parohiei, constând dintr-un set format din: rucsac, penar, carioci și creioane.

A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...