Medalii de aur, argint și bronz la Campionatul Național de Taekwondo pentru Tuiu Andrei Claudiu și Țepeș Cristina Nicoleta, elevi ai grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena”, al Parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași

Duminică, 02 iunie 2024, după Sfânta Liturghie, în biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic, Fundația Preoteasa Elena, a oferit două premii, elevilor Tuiu Andrei Claudiu și Țepeș Cristina Nicoleta, din grupul de copii și tineret „Preoteasa Elena” al parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași.

            Tuiu Andrei Claudiu și Țepeș Cristina Nicoleta, sportivi de performanță la clubul Hanguk Taekwondo, au participat la Campionatul Național de Taekwondo, care s-a desfășurat la Sebeș – Alba, în perioada 24 – 26 mai 2024, unde sub atenta îndrumare și pregătire a antrenorului, domnul Radu Simen, au reușit urmatoarele performanțe:

Țepeș Cristina Nicoleta:

Tuiu Andrei Claudiu:

            Practicat de peste 2000 de ani în Peninsula Coreeană, Taekwondo reprezintă una dintre cele mai vechi arte marțiale, în prezent fiind foarte popular în lume ca disciplină sportivă, recent intrând în familia sporturilor Olimpice. Semnificația celor trei silabe este următoarea:

TAE – tehnică, lovitură executată cu membrele inferioare;

KWON – semnifică tehnică executată cu pumnul închis;

DO – reprezintă calea, metoda.

            Noi, Fundația Preoteasa Elena a parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Prozanic, îi adresăm Cristinei și lui Andrei, alese felicitări dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în lucrarea de a deveni un model educativ și consistent pentru ceilalți tineri. Prin aceasta tânărul are oportunitatea să se dezvolte armonios și competent, răspunzând chemării timpului pe care îl trăim.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei  Sfântul Gheorghe  Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...