Ziua Națională a Iei în Parohia Prozanic

În fiecare an la 24 iunie când în Biserica Ortodoxă Română este prăznuită Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, este serbată și Ziua Naţională a Iei. Proiectul de lege privind declararea zilei de 24 iunie „Ziua Iei” a fost promulgată pe  21 iunie 2022, de către președintele României.

Parohia Sfântul Gheorghe Prozanic, a sărbătorit prin Sfânta Liturghie „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”, punctând în acelaşi timp şi Ziua Națională a Iei, printr-un program cultural – artistic intitulat „Ie scumpă, românească”.

Astfel, credincioși și elevi ai grupului de copii și tineret „Preoteasa Elena” au participat la Sfânta Liturghie, îmbrăcați în straie tradiționale, amintind celor prezenți despre faptul că această zi este dedicată Iei tradiționale românești. La finalul Sfintei Liturghii, grupul de copii și tineret „Preoteasa Elena” al parohiei Sfântul Gheorghe Prozanic, au prezentat programul cultural – artistic intitulat „Ie scumpă, românească”.

A consemnat:

Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...